Mean Well LRS-600-36 597.6W Single Output Switching Power Supply LRS-600 36V/16.6A
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
10
quantity
Product details
Category
LRS-600 series is a 600W single-output enclosed type power supply with 41mm of low profile design. Adoptingthe input of 115VAC or 230VAC(select by switch), the entire series provides an output voltage line of 5V,12V,15V,24V,27V,36V and 48V.In addition to the high efficiency up to 92%, with the built-in long lifefan LRS-600 can work under -20~+65℃ with fulload.LRS-600 has the complete protection functionsand 5G anti-vibration capability; It is complied with complete international safety regulations.LRS-600series serves as a high price-to-performance power supply solution for various industrial applications.
  • MEANWELL Patent Number :ZL202220241473.0
  • ACinput range selectable by switch
  • Withstand 300VAC surge input for 5 second
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage /Over temperature
  • Forced air cooling
  • Built-in cooling Fan ON-OFF control
  • 1U low profile
  • Withstand 5G vibration test
  • High operating temperature up to 65℃
  • Operating altitude up to 5000 meters (Note.10)
Brand MEAN WELL
Wattage 600 watts
Fan Size 120 Millimeters
Model Name LRS-600
Form Factor 1U
Manufacturer MEAN MELL
Model Number LRS-600-36
BuiltIn Media NO
Cooling Method Air
Current Rating 16.6 Amps
Output Wattage 600 Watts
Mfr Part Number LRS-600-36
Compatible Devices Industrial Devices and Systems
Maximum Input Voltage 300 Volts
Minimum Input Voltage 300 Volts
System Bus Connector Type 4 Pin
Connector Type Used on Cable 4 Pin