Generic EC18W115 18 Watt Fan Motor Replacement
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
115V 60Hz 18 Watt Fan Motor, 1550 RPM, 1.0 Amps, CWOSE rotation, UL Recognized. Thermally protected with Class B insulation. Guaranteed product with a 12-month limited warranty. DISCLAIMER: This is a high quality alternate, non-OEM component built to published OEM speciifcations.
  • EC18W115 replacement
  • Side and back mounting threaded holes
  • Includes mounting hardware
  • Operating range is -40F to 140F
  • Power cord length 23"/25" with #10 ring terminals